GRA: Prince of Persia (1990)

Prince of Persia

000

Książę Persji jest zręcznościową platformówką w której wcielamy się w postać tytułowego księcia, a naszym celem jest uwolnienie księżniczki z rąk złowrogiego wezyra Jaffara.

Ciekawym aspektem jest to, że na przejście gry mamy tylko jedną godzinę, gdyż wezyr uwiezionej księżniczce stawia ultimatum – albo poślubi Jaffara, albo umrze w ciągu godziny. Grę rozpoczynamy w lochu pełnym wieku pułapek z którego musimy się wydostać na wyższe poziomy pałacu, poprzez rozwiązywanie prostych zagadek i pokonywanie przeciwników. Przez nieuwagę lub brak zręczności niezwykle łatwo wpaść w jakąś pułapkę lub spaść i się zabić.

Pamiętam jak pierwszy raz ten tytuł oczarowała mnie swoją dopracowaną grafiką. Były to czasy gdy miałem mały 12 calowy monochromatyczny monitorek i świetną poniemiecką klawiaturę z dodatkowymi rzędem klawiszy funkcyjnych (od F13 do F24), która była naprawdę świetna.

001 002

Animacje postaci jak na grę z epoki DOS są rewelacyjne, świetnie dopracowano animacje szermierki i skoków. Gra po wyczuciu sterowaniu nie jest trudna, ale jeszcze nie przeszedłem jej do końca– w mojej ocenie gra jest tego warta i w niedalekiej przyszłości będę w nią grał, a może nie zabraknie mi tych kilku minut do jej pełnego ukończenia.

LAUNCHER
Prince.zip (250 pobrań)

 

Powyższa wersja gry pochodzi z oryginalnej pirackiej dyskietki z początku lat 90 i z tego co pamiętam została pozbawiona zabezpieczeń antypirackich. Gra oczywiście dzisiaj jest abandonware i każdy może ją legalnie pobrać. Do gry dołączyłem elegancki launcher zintegrowany z dosboxem, więc grę po rozpakowaniu można raczej bez problemu uruchomić na statystycznym komputerze domowym.

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy.

Nowe komentarze oczekują na zatwierdzenie przez moderatora ;)

 1. Rashmistrz napisał(a):

  Legalnie? Termin abandonware nie funkcjonuje
  w polskim prawie, a to jest łamanie prawa autorskiego.

  Ciekawy oksymoron u Ciebie powstał:
  „oryginalna piracka dyskietka „

 2. bp68 napisał(a):

  a jak go odpalić na windows 10?

  • Koff napisał(a):

   na moim Windows 10 uruchomienie launcher.exe daje radę 😉

 3. Tomasz napisał(a):

  Pierwszy 😉 a tak na serio to wielkie dzięki, będę to grał!

Możliwość komentowania jest wyłączona.