GRA: PREHISTORIK

Prehistorik to wesoła platformówka opowiadająca o przygodach sympatycznego jaskiniowca, który wyrusza ze swej jaskini w celu zebrania pożywienia i przydatnych przedmiotów.

000

Gra stała się jedną z kultowych platformówek swojej epoki, głównie dzięki porządnej grafice i wesołej ścieżce dźwiękowej oraz niezwykle wesołemu i przemyślanemu gameplayowi, polegającemu – jak wielu graczy to zapamiętało – na „polowaniu z maczugą na dinozaury” 😉

Prehistorik (1991)

Pierwsza część gry z maja 1991 roku w mojej opinie nie jest najlepsza, sam nigdy nie potrafiłem wyczuć tej gry i jeszcze nigdy jej nie przeszedłem. W moim odczuciu była bardziej popularna na Amigach i większość osób, które znam, gdy mówi się o prehistoryku mają na myśli sequel gry wydany na szaraka komputery osobiste.

prehistorik II (1993)

Sequel prehistoryka z sierpnia 1993 roku, na którym postanowiłem się skupić, jest grą niezwykle dopracowaną. Sama postać jaskiniowca została świetni zaprojektowana i zaanimowana np. zmęczony jaskiniowiec potrafi dyszeć i sapać, a gdy jest głodny lub zje coś naprawdę smacznego to się oblizuje, jak przystało dzikiemu człowiekowi.

006Gra wygląda nadal bardzo dobrze i mimo swojego wieku gra się w nią bardzo przyjemnie. Od roku 1995 gra wyświetla komunikat od autora w stylu:Yeaaa… my game is still working in 2016 !! Programed in 1992 on AT.286 12MHz ..enjoy oldies!!„.  i jest to bardzo fajny easter eeg związany z tym tytułem, który utkwił mi w pamięci.

Życie jaskiniowca nie jest łatwe, ale pełne przygód. Zbieramy fajne rzeczy, znajdujemy pożywienie, mamy maczugę – co jest w mojej opinii, jedną z najfajniejszych funkcji w tej grze. Druga część prehistoryka jest grywalniejsza, posiada lepsze sterowanie i wszystkie zalety pierwszej części.

Gra obsługiwała system haseł, niezwykle popularne rozwiązanie w owym czasie, umożliwiające rozpoczęcie gry od poziomu do którego zdobyliśmy hasło. Jednak sam system został zaprogramowany w taki sposób, że do generowania haseł używano numerów płyty głównej, wiec wygenerowane hasła w teorii działały tylko na naszym komputerze. W dzisiejszych czasach dosboxa nie ma już takiego problemu, ale pamiętam sam, że kiedyś, gdy zmieniając płytę główną musiałem zacząć grę od nowa.

Pobieranie

Prehistorik 2 [1993] (Prehistorik.zip) (1157 pobrań)
Prehistorik 1 [1991] (Preh1.zip) (799 pobrań)

LAUNCHERPowyższe wersje gry są spakowane zipem oraz dostępne w tzw. wersji portable z launcherem i zintegrowanym dosboxem, pozwalająca bez problemu uruchomić grę jak ma się windowsa. Jest to „oryginalna” wersja gry, którą dostałem na dyskietce krążącej po moim mieście dawno temu; polecam wszystkim, nie dajcie się zjeść dinozaurom i życzę miłej zabawy 🙂

Ten wpis był dostępny przedpremierowo w ramach testu autorskiego tzw. systemu bonusowej subskrypcji do wpisów zabezpieczonych hasłem dla osób aktywnie komentujących wpisy na  tym blogu; dzięki za to, że jesteśmy razem.

Nowe komentarze oczekują na zatwierdzenie przez moderatora ;)

 1. P6 Plus napisał(a):

  Zapowiada się fajnie!! 🙂 już się nie mogę doczekać następnej notki!!!
  a w jakich dniach się będą pojawiały??

 2. Rashmistrz napisał(a):

  Czekamy na dwójkę! 😀

  • Rashmistrz napisał(a):

   Argh… Przeczytałem tytuł i od razu
   zachciało mi się komentować. xD

 3. Pietrucha napisał(a):

  Dzięki za hasło, świetna gra i świetny pomysł z tym wcześniejszym dostępem w trakcie pisania wpisu ;]

  • Koff napisał(a):

   Dzięki, muszę to jeszcze trochę dopracować, ale serwis pewnie ciągle będzie się powoli rozwijał

Możliwość komentowania jest wyłączona.