GRA: Montezuma (1983,1997)

Montezuma.

002

Jedna z najlepszych gier zręcznościowych wydana pierwotnie na 8-bitowe Atari; wspominana niezwykle gorąco przez wielu, gdyż była wydana na wiele komputerów domowych swojej epoki, m.in. ZX Spectrum (jako Panama Joe), Commodore 64 oraz IBM PC.

Akcja gry; główny bohater Pedro wyrusza do tzw. piramidy Montezumy w poszukiwaniu skarbów i kosztowności, a owa piramida jest labiryntem pełna niebezpieczeństw – dzikich węży, latających czaszek i jadowitych pająków. Niektórzy twierdzili nawet, że gry nie da się ukończyć, ale były to osoby posiadające piracką i niedokończoną wersje gry, lub wersje prototypową – która nie weszła do sprzedaży, bo jej pliki zajmowały więcej pamięci niż popularne w owych czasach cardrige.

Wielu by mogło opowiedzieć wiele o tej grze; historie w stylu: pamiętam jak grałem [..], ale ta gra nawet dzisiaj potrafi być ciekawym wyzwaniem, zwłaszcza jak ktoś jej jeszcze nie przeszedł. W mojej opinii dla retrokomputerowego sympatyka to pozycja obowiązkowa. Poniżej pozwoliłem sobie nawet zamieścić prywatne zdjęcia sprzed kilku lat, zrobione starą nokią, gdy z okazji przepowiedzianego przez Majów końca świata rodzinnie graliśmy w tą grę na święta, na netbooku podłączonym do starego telewizora z epoki.

Polecam; poniżej udostępniam darmowe wydanie komputerowej w wersji oryginalnych autorów tego hitu; którzy udostępnili je prawie dwie dekady temu za darmo na swojej stronie internetowej w ramach promocji nowej gry: tzw. Montezumy 3D (Montezuma Return ), która przeniesiona w trzeci wymiar jest inną grą, nie zachwyca i jest raczej przez większość osób nieznana lub zapomniana.

Montezuma (312 pobrań)

 

Gra jest w wersji portable i posiada zintegrowanego dosboxa z launcherem, więc można ją raczej bez problemów uruchomić na statystycznym współczesnym komputerze osobistym.

launcherJeśli jesteście bardziej doświadczonymi graczami możecie zagrać na trudniejszym poziomie gry – wciskając F2 podczas animowanego intra gry.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że podobno tzw. sztuczna inteligencja googla także bawiła się tą grą, co można sobie pogooglować.

Jeśli jesteście zainteresowani tym blogiem zapraszam do subskrypcji np. naszego kanału rss z aktualnościami, polubienie naszego facebooka, którego może kiedyś ogarnę; oraz śledzenia używanego przez nasz tagu na wykopie #retrokomputer, gdzie co jakiś czas będziemy starać się wrzucać jakieś nasze wypociny, które uznamy za tego warte.

Pozdrawiam i życzę fajnej zabawy.
😉

Nowe komentarze oczekują na zatwierdzenie przez moderatora ;)

  1. Janusz napisał(a):

    Dzięki, z chęcią sobie pogram 😉

  2. wrt napisał(a):

    Powinno być 100 żyć 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.