GRA: KARATEKA

Karateka to jedna z moich ulubionych gier komputerowych pierwszej połowy dekady lat osiemdziesiątych.

002

Grę odkryłem dopiero 20 lat później, gdy na moim archaicznym komputerze przeglądałem ledwo odczytującą się płytę. Gra bardzo mi się spodobała, zwłaszcza, że grafika gry zgodna ze standardem CGA była świetnie dostosowana do mojego czarnobiałego monitora. Przez następne kilka godzin biłem się karateką, by z rąk złego władcy Akuma uwolnić księżniczkę Mariko. Grafika gry ogólnie jest jej mocnym atutem, jest przejrzysta, a animacje walki są na naprawdę dobrym poziomie jak na grę z tej epoki.

Na początku przeciwnicy pokonywali mnie za jednym ciosem. Spowodowane to było tym, że nie wiedziałem, że klawisz spacji przełącza naszego karatekę do trybu walki. Reszta klawiszologi jest prosta: przemieszczamy się strzałkami, bijemy klawiszami Q,A,Z oraz kopiemy przeciwników za pomocą W,S,X – co jest w mojej ocenie najskuteczniejszą taktyką.

Karateka (50 pobrań)

 

Gra obecnie jest abandonware. Aby zagrać w nią na współczesnym komputerze polecam dosboxa, ale powyższa oryginalna wersja gry jest tzw. portable, z dołączyłem launcher.exe z zintegrowany dosboxem, więc łatwo można ją uruchomić na współczesnym Windows-ie.

Polecam.