GRA: Franko [1994]

Franko: The Crazy Revange

000

Franko to jedna z moich ulubionych bijatyk, posiadająca niezwykły klimat swojej epoki. Jest to polska gra, osadzona w realiach końca lat 80 i w czasach tzw. wczesnej transformacji ustrojowej, która w wielkim uproszczeniu nie była spokojnym okresem.

Akcja gry została umieszczona w 1987 roku w Szczecinie m.in. na osiedlu Słonecznym na ulicy Rydla i Niepodległości. Główni bohaterowie, Franko oraz Alex, zafascynowani niezwykle popularnymi w tamtych czasach sztukami walki, zostają napadnięci i pobici przez bandę Klocka. W wyniku bójki Alex, będący najlepszy przyjaciel Franka traci życie, a Franko poprzysięga zemścić się na Klocku i po długim treningu ruszył samotnie na bandę. Co ciekawe na ekranie startowym gry możemy wybrać grę Alexem, jednak ja nigdy nie grałem nim dłużej.

Gra osiągnęła status gry kultowej w naszym kraju. Przyczyniło się do tego wiele czynników, a sama gra ma ogólnie dobrą rozgrywkę, i to nawet jak na dzisiejsze standardy gatunku, za co została doceniona dość szybko w polskich czasopismach z epoki m.in. Secret Service (09/1994) i Top Secret (11/1994). Według mnie do kultowości gry przyczyniło się zlokalizowanie jej w polskiej rzeczywistości, brutalności, krew, wulgarności rozgrywki i kultowe „spoko” oraz „spadaj pierdoło”.

Kiedyś PC-towcy z grami mieli troszkę pod górkę, gdyż z technicznego punktu widzenia łatwiej było zrobić dobrą grę na Amigę.  Franko pierwotnie został wydany na Amigę w 1994 roku, a sukces tytułu przyczynił się do ponownego wydania gry w 1996 roku gry na komputery osobiste klasy PC, które w owym czasie stały się najpopularniejszymi komputerami naszych rodaków. Parę lat temu na sentymencie i popularności tytułu oryginalni autorzy próbowali stworzyć i wydać grę Franko 2: Revenge is Back, ale obecnie trochę szkoda o tym niezrealizowanym projekcie pisać, który w mojej odczuciu był inną grą. Sama gra w oryginale miała długi proces produkcyjny, a autorzy mieli wiele pomysłów, których nie zrealizowali, z tego co wiem to przez ograniczony czas produkcyjny lub dobre sugestie wydawcy. Szkoda, że gra nie posiad trybu kooperacji dla dwóch graczy – co podobno było też jednym pomysłów twórców odrzuconym z powodu brak czasu w procesie produkcyjnym. Fajnie by było razem z kimś pograć. Pamiętam, że ktoś ze starszych znajomych kiedyś miał jakąś pierwszą wersję tej gry, na którą mówili Franio – nie pamiętam zbyt dobrze kto, zwłaszcza, że był to jakiś totalny pirat i było to z 15 lat temu. Możliwe, że sami autorzy gdzieś rozpowszechnili tą grę w kręgu znajomych na etapie produkcji, jeszcze przed pomysłem jej komercyjnego wydania.

Franko to bardzo dobra gra i kawał historii gier komputerowych w naszym kraju. Do dziś podejrzewam, że to ulubiona bijatyka niejednego polskiego Amigowca. Sami autorzy gry twierdzą, że to gra „która ukształtowała całe pokolenie graczy”, z czym nie zamierzam polemizować. Osobiście twierdzę, że gra jest warta zagrania nawet po latach, a jeśli jesteśmy zbyt młodzi by znać te grę to również warto spróbować swoich sił w tej grze.

franko

Dla chcących dzisiaj zagrać w Franko przygotowałem wersje portable ze zintegrowanym dosboxem i eleganckim launcherem, który pomaga szybko uruchomić grę na statystycznym komputerze osobistym. Wiem, że gra jest kojarzona głownie z Amigą, ale ja w nią grałem na pc-cie i w mojej opinii jest to tak samo grywalna wersja tej gry.

Franko.zip (914 pobrania)

 

Dla nieznających tytułu lub grających tylko na Amidze przypominam klawiszologię dosowej wersji: chodzi się strzałkami, klawiszmi [z], [x], [c] zadaje ciosy oraz używa [ctrl], [shift] i [spacja], które w odpowiednich kombinacjach umożliwiają wykonanie kilku trików, np. przerzutu przeciwnika itp. Jeśli natomiast wolimy grać padem lub joystickiem polecam skonfigurowanie keymapera w dosboxie i przypisanie odpowiednich klawiszy.

Polecam wszystkim, zapraszam do polubienia faceboka naszej strony, obserwowania naszego tagu #retrokomputer na wykopie i ogólnie życzę fajnej zabawy.

 

Nowe komentarze oczekują na zatwierdzenie przez moderatora ;)

 1. Janusz napisał(a):

  Będę w to grał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • Janusz napisał(a):

   Będę grał w to.
   Gdzieee?
   W kompo…
   Czyim?
   Moim!
   Taaak?
   Ehe! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Możliwość komentowania jest wyłączona.