DOSBOX: URUCHAMIANIE

DOSBOX: PORADNIK


Uruchamianie gier i programów

Po zainstalowaniu dosboxa najprostrzą metodą uruchomienia programu/gry w dosboxie jest przeciągnięcie ikony uruchamiającej program na ikonkę dosboxa.

Niestety, nie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ nie uruchomimy w ten sposób wszystkich programów oraz nie wykona się nasz [autoexec] (z pliku konfiguracyjnego ) a jako dysk c: zostanie użyty folder programu.

Polecam skonfigurowanie dosboxa, zamontowanie dysków i uruchamianie programów z poziomu lini poleceń, tak jak w czasach gdy królował DOS. Pisząc ten poradnik zakładam, że planując korzystanie z dosboxa potrafi się pracować w środowisku DOS i zna się podstawowe polecenia używane w tym systemie. Listę wszystkich poleceń obsługiwanych w dosboxie możemy wyświetlić poleceniem „help /all” lub możemy wyświetlić krótką prezentacje podstawej obsługi dosboxa poleceniem „intro”.

Oczywiście polecam zainstalowanie w dosboxie jakiegoś programu ułatwiającego uruchamianie programów lub menadżera plików np. Norton Commander ( program wymaga licencji ) lub darmowego DOS Navigator ( dobry tutorial na stronie dobrych programów ). W dosboxie możliwe jest także zainstalowanie Windows 3.11 (polecam), jednak należy pamiętać o tym, że mimu upływu lat nie jest to darmowy system operacyjny i należy posiadać odpowiednią licencje.