DOSBOX: KONFIGURACJA

DOSBOX: PORADNIK


(poradnik w opracowywaniu)

Plik konfiguracyjny

Konfiguracja DOSBox-a jest ważnym aspektem korzystania z programu. Domyślne plik konfiguracyjny dosbox*.conf znajdziemy w katalogu ustawień programu ( domyślnie w „%LOCALAPPDATA%\DOSBox” dla systemów Windows ). Od konfiguracji zależą parametry emulowanego środowiska DOS, które warto dostosować do naszych potrzeb – np. w zależności od programów, które próbujemy uruchomić w dosboxie.

Przykładowa konfiguracja

Postanowiłem podzielić się zawartością mojego pliku konfiguracyjnego, który może okazać się wsparciem dla początkujących użytkowników DOSBox. Większość parametrów konfiguracji pozostawiłem domyślnie.

(wkrótce wgram mój plik konfiguracyjny)

Plik konfiguracyjny dla większej czytelności pozbawiłem oryginalnych angielskojęzycznych komentarzy, które są pozostawione w pliku przeznaczonym do pobrania. Komentarze są przydatne, ponieważ prezentują wartości jakie można ustawić dla zadanego parametru konfiguracji.
Należy pamiętać, że nasz DOSBox 0.74 korzysta domyślnie z pliku konfiguracyjnego o nazwie dosbox-0.74.conf (plik dosbox-%wersja%.conf), więc nie wystarczy skopiować pliku dosbox.conf do katalogu z konfiguracjami dosboxa, tylko trzeba podmienić pliki konfiguracyjne.

Powyższa konfiguracja pozwala uruchomić wiele gier w bardzo dobrej konfiguracji sprzętowej jak na czasy, w których królował DOS. Należy pamiętać, że niektóre programy potrzebują innej konfiguracji (lub mogą działać w innej konfiguracji lepiej).

Spolszczenie

W swojej konfiguracji używam spolszczenia (linijka 15 na przykładzie), więc musimy mieć plik językowy dosboxa ( plik dosbox-0.74.lng w katalogu %LOCALAPPDATA%\DOSBox ) lub odszukać i skasować tą linijkę, bo w przeciwnym wypadku uruchamianie dosboxa zostanie przerwane, najprawdopodobniej bez zauważalnego błędu.

Grafika

Posiadaczom Windowsa polecam używanie wyjścia ddraw (output=ddraw) ponieważ z doświadczeni wiem, że w  pewnych przypadkach najlepiej współpracuje z tym systemem. Ważnym parametrem naszego wirtualnego środowiska DOS jest karta graficzna. Polecam tutaj użyć trybu zgodności z kartą Super VGA S3 (machine=svga_s3), która jest naprawdę dobrą kartą i świetnie współpracuje z wieloma programami epoki.

Myszka

DOSBox pozwala używać myszki więc warto ustawić autolock=false który spowoduje, że okno nie będzie automatycznie „łapać myszki”, co umożliwi współdzielenie kursowa z systemem. Niektóre programy korzystające z myszki i uruchamiane w dosboxie ( w zależności od systemu ) mają problem z kalibracją pozycji kursora myszki.  W takim przypadku możemy przechwycić myszkę w oknie dosbox za pomocą skrótu klawiszowego [CTRL] + [F10], który służy do przejmowania / uwalnia kursora przez okno dosboxa

Pamięć

Polecam ustawienie pamięci na 64MB (memsize=64), co jest dla niektórych wersji dosboxa maksymalnym limitem dostępnej pamięci ( zostaniemy poinformowani o tym ostrzeżeniem w konsoli programu ). Ustawienie pamięci ponad obsługiwany limit spowoduje, że zostanie użyta maksymalna ilość pamięci. Osobiście uważam, że jak można mieć tyle pamięci to warto z tego skorzystać.

Procesor

Sercem komputera jest [CPU]. Ja proponuje korzystanie z dynamicznego cpu (core=dynamic) pozostając przy konfiguracji domyślnej. Zawsze możemy spowolnić lub przyśpieszyć dosboxa za pomocą skrótów klawiaturowych służących do zmniejszania lub zwiększania liczby cykli dosboxa lub frameskip-u.

Dźwięk

Karta dźwiękowa [sblaster], którą polecam to legendarny Sound Blaster 16 (sbtype=sb16). Warto się upewnić, czy mamy skonfigurowane przerwania itp, tak jak w moim przykładzie ponieważ to domyślne ustawienia dla wielu programów i ich zmiana może uniemożliwić odgrywanie dźwięków. Polecam używanie domyślnych parametrów.

Autoexec

Na koniec warto skonfigurować [autoexec] np. dodając montowanie dysków i ścieżkę systemową. Należy pamiętać że autoexec.bat powstały w ten sposób jest zapisany na domyślnej partycji rozruchowej dosboxa ( na dysku z, plik z:\autoexec.bat ), który jest tylko do odczytu w środowisku dosbox, a większość programów domyślnie będzie starała się edytować plik autoexec.bat na zamontowanej partycji c (w moim przypadku c:\emu\dos\c\autoexec.bat) więc warto dopisać wykonanie tego pliku do naszej konfiguracji i upewnić się, że taki plik istnieje.


Wszystkie parametry konfiguracji dosbox znajdziemy na oficjalnej stronie projektu (http://www.dosbox.com/wiki/Dosbox.conf), a każdy problem możemy spróbować rozwiązać dyskutując w komentarzach na naszym weekendowym portalu retro.pc.pl

 

Nowe komentarze oczekują na zatwierdzenie przez moderatora ;)

  1. Spamer napisał(a):

    ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  2. janusz napisał(a):

    Kiedy odpalisz retromonitor ??

  3. Anonimous napisał(a):

    ( ͡° ͜ʖ ͡°)